MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersiz rutininizi değiştirdikten, başlattıktan veya durdurduktan sonra kas ağrısı yaşamanız normaldir. Kas ağrısı yaygın olabilir. Önlem alarak etkilerini azaltabilirsiniz. Şimdi kas ağrısının nedenlerine ve sonuçlarına bakalım. Bu yazıda, egzersiz sonrası ağrı hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız.

Kaslar neden ağrılı ve yorgun hisseder?

Uzun bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda, gecikmiş kas ağrısı yaşamanız mümkündür. Bu durum, egzersiz rutininizi değiştirdiğinizde veya yeni bir rutine başladığınızda ya da egzersizlerinizin yoğunluğunu artırdığınızda ortaya çıkabilir. Olgunlaşmamış kas ağrısı olarak da bilinir ve kasın mikroskobik lifleri fiziksel aktivite sırasında hasar gördüğünde ortaya çıkar. Hem amatör hem de profesyonel sporcular DOMS’tan etkilenebilir. Panik yapmanıza gerek yok. Kaslarınız zaman içinde adapte olacaktır.

Spordan sonra kas yorgunluğu ağrıya neden olabilir. Kas yorgunluğu ve DOMS aynı şey değildir. Bu süreç laktik asitten de etkilenir. Kalan laktik asitler ve enerji depolarının bozulması nedeniyle rahatsızlık birkaç saat sürebilir.

Yorgunluk ve kas ağrısı birçok şekilde ortaya çıkabilir.

 • Yeni başlayanlar için spor rehberi İlk 2-3 gün boyunca ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Egzersiz yaptıkça ağrı azalacaktır.
 • Program yeni ağırlıklar veya hareketler eklenerek geliştirilebilir. Kaslar aşırı yüklenebilir ve ağrıya neden olabilir.
 • Gerinmekten veya soğumaktan kaçının. Kasları fiziksel egzersize hazırlamak için dinamik esneme ve egzersiz sonrası soğuma gerekir. Bu yapılmazsa kaslara zarar verebilir.
 • Nefesinize konsantre olmadan egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıntılara dikkat etmek kas ağrısına yol açabilir. Örneğin, ne zaman nefes almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını nasıl önleyebilirim?

Egzersiz öncesinde, bacak ağrısı ve karın rahatsızlığı gibi egzersiz sonrası ağrıları önlemek veya azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

 • Kas ağrısını önlemek için yeni egzersizinize yavaş başlayın.
 • Egzersizden önce esnemek çok önemlidir. Kalp atış hızınız yükselecek, kendinizi daha iyi hissedecek ve daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.
 • Egzersizden önce kafein içeren içecekler içmeyin.
 • Fiziksel aktivite için su şarttır.
 • Egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmanın birçok yolu vardır. Laktik asit birikimini önlemek için antrenmanınıza bir soğuma süresi ekleyin. Ya da aerobik egzersizler veya yavaş yürüyüş yapabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını nasıl azaltırsınız?

Yürümek veya koşmak gibi basit fiziksel aktiviteler bile kas yorgunluğu nedeniyle acı verici olabilir. Bu durumdaysanız kas ağrısını azaltmak için bu ipuçlarını izleyin. Ağrı bir haftadan uzun sürerse doktorunuza danışın.

 • Vücudunuzu dinlendirin. Yoğun bir antrenman döneminden sonra ara verin ve antrenmanınıza yavaşça yeniden başlayın.
 • Egzersizden hemen sonra etkilenen bölgeye uygulanan ısı ağrıyı azaltabilir. Bölgeyi sıcak tutmak için ısıtılmış havlu veya ısıtma bantları kullanabilirsiniz. Ayrıca ılık bir duş alarak rahatlayabilirsiniz.
 • Kasları ve eklemleri gevşetmeye yardımcı olmak için ısı terapisinden sonra soğuk terapi kullanılabilir. Buz paketleri, jel-soğuk kompresler ve diğer soğuk tedavileri kullanabilirsiniz. Cildinize asla buz koymamalısınız.
 • Masaj, kas gerginliğini hafifletmek için mükemmel bir yoldur. Masaj performansı artırır ve DOMS’u azaltabilir. Herkes gerginliği azaltan ve kan akışını düzenleyen masajları takdir eder.
 • Herhangi bir kas gevşetici krem, ilaç veya diğer tedavileri kullanmadan önce doktorunuza danışın.
 • Çalışmalar, zencefil, ananas ve kiraz gibi anti-enflamatuar özelliklere sahip gıdaların kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu gıdaları günlük öğünlerinize dahil edin.

Kas ağrısı çekerken egzersiz yapmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Fiziksel olarak zorlayıcı olmayan egzersizler kas ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

İpuçlarımız egzersiz sonrası kas ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Doğru ekipman, egzersizinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor için ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Bu yazıyı okuyarak yapacağınız her 500 TL’lik yeni spor malzemesi alışverişinize 100 TL indirim uygulanacaktır. İndirim kodu BLGTP Avantajı. İndirimden yararlanmak için yalispor.com.tr’yi ziyaret edin.

Ayrıca oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol bir Amerikan takım sporudur. Takım oyunları size göreyse denemelisiniz. Bu makale hentbolu, kurallarını ve…

27 Haziran 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolun dili benzersizdir. Futbol TerimleriProfesyonellik Mahalle maçlarındakelimeleri telaffuz etmeyi öğrenebilirsiniz. Futbol terimleri ve deyimleri nelerdir?…

27 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol milyonlarca taraftarı olan uluslararası bir spordur. Spor, farklı hareketlerle daha renkli hale getirilir. Spor…

27 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Formda ve sağlıklı kalmak spor yoluyla sağlanabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak zihinsel, fiziksel ve ruhsal…

27 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücut parçalarının isimleri de benzersizdir. Kas gruplarının isimleri buna iyi bir örnektir. Bu kısaltma onlara…

26 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano nedir? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira şehrinde…

26 Haziran 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.