Warning: Attempt to read property "permalink" on bool in /home/bergmanorama/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/context/meta-tags-context.php on line 308
MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Fitness

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Egzersiz ve sağlıklı beslenme doğal bir çifttir. Sadece egzersiz yaparak ve sağlıklı beslenerek daha sıkı, daha güçlü bir vücuda kavuşmak mümkün değildir. Düzenli egzersizle birlikte sağlıklı bir diyet daha hızlı sonuç verecektir. Birini göz ardı ederseniz diğerinin size faydası olmayacaktır. Sağlıklı bir kahvaltı öğününün önemi tüm sporcular tarafından iyi bilinir. Vücudunuza enerji vermek ve antrenman programınızı takip edebilmenizi sağlamak için güne sağlıklı bir öğünle başlayın. Bir sporcu kahvaltıda ne yemelidir? Bu soruyu birlikte cevaplamaya çalışalım.

Kahvaltı spor için ne kadar önemlidir?

Bazen diyet ve beslenme konusunda farklı görüşler ortaya çıkabiliyor. Tüm beslenme uzmanları neredeyse her zaman kahvaltının günün ilk öğünü olması gerektiği konusunda hemfikirdir. Çok sayıda çalışma, aç karnına spor egzersizleri yapmanın kilo kaybını desteklediğini göstermektedir. Bazı antrenman ve egzersiz programları midesinde yiyecek olmayan kişiler için uygun değildir.

Glikojen rezervleri uyandığınız anda boştur. Egzersiziniz yağ kaybı üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Sağlığınız izin veriyorsa yemek yemeden egzersiz yapabilirsiniz. Egzersizler çok uzun veya yoğun olmamalıdır. Aç olduğunuzda Crossfit, hızlı tempolu koşular ve ağırlık kaldırma yapmanız önerilmez. Bu gibi egzersizler en iyi kahvaltıdan iki saat sonra yapılır.

Vücudunuzun kalori yakabilmesi ve kas inşa edebilmesi için kendinize enerji vermeniz gerekir. Sağlıklı, protein açısından zengin bir sabah öğünü size ihtiyacınız olan enerji artışını sağlayabilir. Bir sporcunun kahvaltısının sadece protein içermesi gerektiğini düşünmek sizi yanıltmasın. Karbonhidratların yanı sıra yağlara ve proteine de ihtiyacınız vardır. Karbonhidratlar, yağlar ve protein için sağlıklı kaynaklar seçin. Bunu nasıl başarabilirsiniz? Malzemelere bakarak kendi spor kahvaltınızı yapın.

Bir sporcunun kahvaltısı neleri içermelidir?

Peynir, süt ve yulaf ezmesi gibi protein açısından zengin gıdalar olmadan bir spor kahvaltısı düşünemezsiniz. Yulaf lif ve protein bakımından yüksektir. Daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Yumurtanın sarısı sağlıklı yağlar açısından zenginken, beyazı saf protein sağlar. Tam tahıllı ekmekler ve şekersiz fındık ezmeleri iyi karbonhidrat ve enerji kaynaklarıdır. Enerjinizi artırmak için kahvaltıda şekersiz kahve içebilirsiniz.

Protein Sporcusu Kahvaltı Önerileri

Listemiz lezzetli, sağlıklı ve doyurucu kahvaltılar hazırlamanıza yardımcı olacak. Klasik kahvaltılardan hoşlanıyorsanız haşlanmış yumurta, domates, tam tahıllı tost ve ıspanakla bir öğün hazırlayın. Biraz bal ekleyin. Süt veya su ile pişirdiğiniz yulaf ezmesine kakao ve tarçın ekleyebilirsiniz. Yulaf lapası sevmiyorsanız yoğurt, süt ve dondurulmuş kırmızı meyvelerle smoothie yapın. Muz dilimleri, keten tohumu, yulaf ezmesi ve keten tohumu da ekleyebilirsiniz. Bu smoothie kaselerini deneyebilirsiniz.

Tam tahıllı ekmekleri sevmiyorsanız kahvaltınızı çiğ badem, fındık veya cevizle yapabilirsiniz. Haşlanmış yumurta sevmiyorsanız sebze, peynir ve hatta hindi füme kullanarak omlet yapabilirsiniz. Sağlıklı spor kahvaltısı hazırlamanın birçok yolu vardır. Sizin için doğru olan yemekleri siz seçin.

Ayrıca oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol bir Amerikan takım sporudur. Takım oyunları size göreyse denemelisiniz. Bu makale hentbolu, kurallarını ve…

27 Haziran 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolun dili benzersizdir. Futbol TerimleriProfesyonellik Mahalle maçlarındakelimeleri telaffuz etmeyi öğrenebilirsiniz. Futbol terimleri ve deyimleri nelerdir?…

27 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol milyonlarca taraftarı olan uluslararası bir spordur. Spor, farklı hareketlerle daha renkli hale getirilir. Spor…

27 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Formda ve sağlıklı kalmak spor yoluyla sağlanabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak zihinsel, fiziksel ve ruhsal…

27 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücut parçalarının isimleri de benzersizdir. Kas gruplarının isimleri buna iyi bir örnektir. Bu kısaltma onlara…

26 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano nedir? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira şehrinde…

26 Haziran 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.