MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

İnsanlar sporla ilk kez tanıştıklarında beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Spor yapmak için birçok neden vardır. Spor, çeşitli hedeflere ulaşmak için yapılabilir. Buna profesyonel bir sporcu olmak veya vücudunuzu geliştirmek de dahildir. Neyi başarmak istediğinize karar verdikten sonra, bir plan oluşturmak için antrenörler, diyetisyenler ve kişisel eğitmenler gibi profesyonellerle çalışmalısınız. Böylece sakatlanma veya sağlık sorunları konusunda endişelenmenize gerek kalmadan sporu günlük hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün egzersiz yapmanın amacı nedir?

Bireylerin verimli ve güvenli bir şekilde spor yapabilmeleri için zihinsel hazırlık çok önemlidir. Sporunuzu günlük rutininize müdahale etmeden entegre etmeniz önemlidir. Motive olursanız yaptığınız spor size daha fazla fayda sağlayacaktır. Herkesin kendini hasta hissettiği veya enerjisinin az olduğu günler vardır. Eğer böyle hissediyorsanız egzersiz yapmayı bırakın. Uzmanlar, dinlenmenin egzersiz yapmak kadar önemli olduğunu söylüyor. Dinlendiğinizde kaslarınız gelişir. Gelecek yıllarda da spor yapmaya devam etmek için küçük ama kararlı adımlar atarsanız motivasyonunuzu korumanız daha kolay olacaktır. İlerlemeniz kademeli olmalıdır, böylece günlük yaşamınızı engellemez.

Günlük egzersizlerin herhangi bir olumsuz etkisi var mı?

Düzenli egzersiz yapmaya başlamadan önce vücudunuzu tanıyın. Belirli sporları yapmanızı zorlaştıran herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını keşfedin. Spor çok geniş bir kavram olduğu için herkese uygun programlar tasarlamak mümkündür. Düzenli olarak düşük yoğunluklu egzersizler yaparsanız sorun yaşamazsınız. Aşağıdaki sporlar arasından seçim yapabilirsiniz.

 • Yürümek
 • Hafif Koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli Müzikle Dans Edin
 • Aerobik kondisyonu geliştiren egzersizler

Uzmanlar her gün yoğun egzersiz veya ağırlık kaldırma yapılmamasını önermektedir. Yoğun egzersizler vücut için stresli olabilir. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de süredir. Başlamadan önce sporun türünü ve süresini göz önünde bulundurun. Vücudunuzun nasıl tepki verdiğini izleyerek kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Yavaş yavaş daha bilinçli hale gelecektir.

Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlar günlük egzersizin sakatlanma riskini artırabileceğini söylüyor. Vücudunuzu dinlendirin. Bu süre zarfında kaslarınız gelişmeye başlayacaktır. Vücudunuz da iyileşebilir. Ancak her gün egzersiz yapmanın kas kütlenizi kaybetmenize neden olacağı doğru değildir. Bu sadece süreci yavaşlatacaktır. Spor bir takıntı haline gelmemelidir. Spor sağlığınız için de faydalıdır. Spor hakkında düşünürken bunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Isınmadığınız takdirde sakatlanmalar ve diğer sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Hafif yürüyüş veya koşu gibi düşük yoğunluklu egzersizlerle ısınmak faydalı olabilir. Esneme egzersizleri vücudu yoğun egzersize hazırlamaya yardımcı olur. Esneme, ısınma ve güçlendirme, koordinasyonu ve kondisyonu geliştirebilen egzersizlerdir. Egzersizden sonra esneme ve soğuma çok önemlidir. Laktik asitlerin kaslarınızdan uzaklaştırılmasına yardımcı olacaktır. Bu da kas ağrısını önleyecektir.

Sabah saat kaçta egzersiz yapabilirim?

Spor günün herhangi bir saatinde yapılabilir. Gününüzü ne yapmak istediğinize göre planlayın. Zindeyseniz spor daha etkili olacaktır. Araştırmacılar, günün ilk saatlerinde yapılan kardiyo egzersizlerinin daha fazla kalori yakmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Daha fazla kalori yakarsınız. Belirli bir tempoya alışkın değilseniz kendinizi yormamalısınız. Egzersizlerinizin hem yoğunluğunu hem de hızını artırabilirsiniz. Sadece biyolojik zamanınızı değil, ne zaman egzersiz yaptığınızı da göz önünde bulundurmanız önemlidir. Hazırlıklı olduğunuzda egzersiz daha keyifli olur. Uzmanlar, egzersizden hemen önce veya sonra yemek yemekten kaçınmanızı önermektedir. Egzersizden sonraki 1-2 saat içinde veya öncesinde büyük bir öğün yemeniz önerilmez.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Farklı kişilere ne sıklıkta ve ne kadar süreyle egzersiz yapmaları gerektiği sorulduğunda farklı yanıtlar verebilirler. Egzersiz yapma motivasyonunuz bu sorunun cevabını belirleyebilir. Örneğin profesyonel sporcular, bir gün dinlenme olmak üzere haftada altı gün antrenman yapabilirler. Bu yoğun egzersizler bir profesyonelin gözetimi altında yapılmalıdır. Haftada 3-4 kez egzersiz yapmak sağlıklı bir fiziğe kavuşmanıza yardımcı olabilir. Arka arkaya spor yapmamak ve bir gün dinlenmek önemlidir. Düzenli sporun birçok avantajı olabilir.

 • Sağlıklı Uyku Düzenleri
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsak refahını ve sağlığını destekleme
 • Sağlıklı ve uzun bir yaşam üzerinde olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kardiyak egzersiz
 • Hareket Enerjisi Artışları
 • Stres Azaltma
 • Vücudunuzun esnekliğe ihtiyacı var

Evinizde her hafta ne sıklıkta egzersiz yapabilirsiniz?

Sağlıklı bir kilo kaybı için uzmanlar haftada üç ila dört kez egzersiz yapılmasını önermektedir. Egzersizin uzunluğu ne kadar sıkı çalıştığınıza bağlıdır. Kilo kaybı öncelikle yağ yakmakla ilgilidir. Bu, bir egzersiz rejimi tasarlayarak başarılabilir. Plank, şınav ya da mekik çekmek için herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yoktur. Pilates ve koşu bandı gibi ekipmanlar kullanabilir, hatta ağırlık kaldırabilirsiniz.

Ana Sayfaya Dönmek İçin Buraya Tıklayın
Değerli kaynakları boşa harcıyorduk! Doktorlar Olmadan Gıda
Özdağ’ın destek açıklamasının ardından AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim

Ayrıca oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol bir Amerikan takım sporudur. Takım oyunları size göreyse denemelisiniz. Bu makale hentbolu, kurallarını ve…

27 Haziran 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolun dili benzersizdir. Futbol TerimleriProfesyonellik Mahalle maçlarındakelimeleri telaffuz etmeyi öğrenebilirsiniz. Futbol terimleri ve deyimleri nelerdir?…

27 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol milyonlarca taraftarı olan uluslararası bir spordur. Spor, farklı hareketlerle daha renkli hale getirilir. Spor…

27 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Formda ve sağlıklı kalmak spor yoluyla sağlanabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak zihinsel, fiziksel ve ruhsal…

27 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücut parçalarının isimleri de benzersizdir. Kas gruplarının isimleri buna iyi bir örnektir. Bu kısaltma onlara…

26 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano nedir? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira şehrinde…

26 Haziran 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.