MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem sporlar yüksek derecede tehlike ile ilişkilidir. Ekstrem sporlar genellikle hız ve yüksek irtifa ile ilişkilendirilir. Bu aktiviteler ayrıca yoğun eğitim, özel donanım ve büyük bir yoğunluk gerektirir.

Ekstrem Sporların Tanımı ve Kökeni

Ekstrem sporların net bir tanımı yoktur ve kökenleri belirsizdir. Popülerlikleri 1990’larda artmıştır. “Ekstrem sporlar” terimi çok çeşitli faaliyetlere uygulanmış olsa da, bazı insanlar hala ekstrem bir faaliyeti tam olarak neyin tanımladığı konusunda hemfikir değildir. Ekstrem sporlar belirli özelliklerle karakterize edilir.

Ekstrem sporlar sadece gençler için değildir. Hedef kitleleri daha gençtir. Okul yetkilileri ekstrem sporlara nadiren yaptırım uygular. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara kıyasla daha yalnız olma eğilimindedir. Ekstrem sporları ilk kez yapan sporculara genellikle daha deneyimli bir antrenör koçluk yapacaktır. Medya, ekstrem sporları öngörülemeyen doğaları nedeniyle geleneksel sporlardan farklı olarak sınıflandırmaktadır.

Ekstrem sporlar öngörülemezdir.

Ekstrem sporlarda çevresel değişkenler sıklıkla kullanılır. Çevresel değişkenler arasında rüzgar, arazi, dağlar ve su yer alır. Bu doğal olaylar kontrol edilemez ve sonucu etkiler.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır

Çoğu insanın böyle bir konuyu araştırması pek olası değildir. Bu çok önemli bir soru.

Ekstrem sporlar popülerlik kazanmıştır. Yamaç paraşütü en popüler etkinliktir. Basketbol ve diğer yan aktiviteler de düşüş göstermiştir. Bunun, adrenaline olan talebin artması ve ekstrem sporların hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa sağladığı faydalar da dahil olmak üzere birçok nedeni olabilir.

Ekstrem sporlar birçok insan için faydalıdır.

1. Stres toleransı geliştirilebilir

Ekstrem sporlar fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı zorlayabilir. Cesaretiniz kırılabilir ve hatta tehlikeli hatalar yapabilirsiniz. Uçaklardan atlayan insanlar zihnin kimyasını değiştirir. Stresli durumlarda daha sakin olabilir ve odaklanabilirsiniz. Ekstrem sporlar hayatınızı ele geçirebilir.

2. Kaygı nasıl yönetilebilir?

Korku sizi zayıflatır. Ekstrem sporlar korkunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Çoğu insan yeni bir şey denemekten korkar. Bungee veya uçaktan atlama gibi yeni bir şey deneyin. Bunu güvenli bir şekilde yapabilir ve diğer tarafa geçebilirseniz korkunuz azalacaktır. Meditasyon ve diğer başa çıkma tekniklerini kullanarak korkunuzu azaltabilirsiniz.

3. Farklı kasları çalıştırın

Her gün hepimiz kaslarımızı çalıştırırız. Normalde yaptığınızdan farklı bir şey yaparsanız kaslarınız ağrıyabilir. Belirli bir kas grubunu alışılmadık bir şekilde hareket etmeye zorlamış veya itmiş olabilirsiniz. Bu rahatsız edici olabilir ama sizin için iyidir. Daha fazla kas geliştirdikçe sağlığınızda bir iyileşme göreceksiniz.

4. Güçlü bir alçakgönüllülük duygusu geliştirin

İş dünyasında veya özel hayatınızda öne geçmeye çalışmak sorumsuzluk olarak kabul edilir. Alçakgönüllülük önemlidir. Alçakgönüllülük bizi insancıl kılar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ölümlülüğünüzü ve kusurlarınızı kabul etmek ekstrem sporlar yapmak için gereklidir. Ölümlülüğü kabul etmek ve güvenlik ekipmanlarını doğru şekilde kullanmayı bilmek hayatta kalmak için gereklidir. Eğitmeninizi dinlemek önemlidir. Tüm bu faktörler 2009 yılında yapılan bir araştırmada daha fazla alçakgönüllülük ile ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüveninizi nasıl artırırsınız?

Ekstrem sporlar fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Dağlara tırmanmak kolay bir iş değildir. Bu zorluklar size paradan daha fazlasını kazandırabilir. Ekstrem sporların daha yüksek bir özgüven seviyesiyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğundan bahsetmiştik. Böylesine zorlu bir görevi tamamladığınız için gurur duymalısınız. Özgüveninizin artması hayatınızı olumlu yönde etkileyebilir. Fiziksel olarak tamamlayabilen herkes için faydalı olabilir.

6. Yüksek kalori yakmak

Ekstrem sporlar sağlığınızı iyileştirir. Ekstrem sporlar düzenli egzersizden daha eğlenceli olabilir. Kaykay saatte 500 kalori yaktırabilir. Kaykay, kalori yakmak için mükemmel bir yol olma potansiyeline sahiptir.

7. Bakiyeniz artırılabilir

Ekstrem sporlar, iyi bir denge duygusuna sahip olanlar için faydalı olabilir. Vücudunuzda dengesizlik sorunları varsa veya sakarsanız ekstrem sporlardan kaçınmak en iyisidir. Kaykayı düz ve düz bir yüzeyde kullanırsanız vücudunuz daha dengeli olacaktır. Bu süreç, bisiklete binmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez tökezleyebilirsiniz ama sonunda dengenize adapte olacaksınız.

9. Sosyal etkileşim sunun

İnsanlar doğaları gereği sosyal varlıklardır. Kendim içe dönük biri olsam da sosyalleşme benim için çok önemli. Sosyalleşme bilişsel işlevlerde hayati bir rol oynar. Ekstrem sporlar daha popüler olma eğilimindedir çünkü genellikle başkalarını içerirler. Yanınızda arkadaşlarınız varsa, kaykay yapmak veya uçaktan atlamak gibi ekstrem sporları yapma olasılığınız daha yüksektir. Arkadaşlarınızla sosyalleşebilir ve ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.

Ekstrem doğa sporları nedir?

Öncelikle, ekstrem sporları yalnızca profesyonellerle denemelisiniz. Adrenalininizi yükseltecek birçok macera sporu arasından seçim yapabilirsiniz!

Bizi takip edin Facebook

Ayrıca oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Hentbol Oyun Kuralları

Hentbol bir Amerikan takım sporudur. Takım oyunları size göreyse denemelisiniz. Bu makale hentbolu, kurallarını ve…

27 Haziran 2023

Futbol Terimleri Sözlüğü ile Futbolda Ustalaşın!

Futbolun dili benzersizdir. Futbol TerimleriProfesyonellik Mahalle maçlarındakelimeleri telaffuz etmeyi öğrenebilirsiniz. Futbol terimleri ve deyimleri nelerdir?…

27 Haziran 2023

Dünyanın En İyi Golcüleri

Futbol milyonlarca taraftarı olan uluslararası bir spordur. Spor, farklı hareketlerle daha renkli hale getirilir. Spor…

27 Haziran 2023

Spor Salonunda Ne Giymeli?

Formda ve sağlıklı kalmak spor yoluyla sağlanabilir. Düzenli olarak egzersiz yapmak zihinsel, fiziksel ve ruhsal…

27 Haziran 2023

Sporda Karın Kası Nedir, Hangi Kaslardır? Karın Kası Nasıl Geliştirilir? – Son Haberler

Vücut parçalarının isimleri de benzersizdir. Kas gruplarının isimleri buna iyi bir örnektir. Bu kısaltma onlara…

26 Haziran 2023

Cristiano Ronaldo Kimdir – Cristiano Ronaldo Hayatı ve Biyografisi

Cristiano Cristiano nedir? Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro, 5 Şubat 1985 tarihinde Portekiz'in Madeira şehrinde…

26 Haziran 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.